Kontakta oss

Här är alla vi som jobbar i Kulturhusets verksamheter.
Frågor, synpunkter, förslag? Hör gärna av dig!

ALINGSÅS KULTURHUS

Reception

Besöksadress: Södra Ringgatan 3
Postadress: Alingsås kulturhus, 441 81 Alingsås
Lotta Hermansson och Sandra Ask
Telefon: 0322-61 60 90
E-post: lotta.hermansson@alingsas.se sandra.ask@alingsas.se
Fakturaadress: Alingsås Kommun, Box 683, 441 18 ALINGSÅS. Ange referenskod M50300 och beställarnamn.
Leveransadress: Bryggaregatan 5, 441 30 Alingsås
Organisationsnummer: 21 20 00-15 53

Museet, adressuppgifter

Besöksadress: Lilla torget
Postadress: Alingsås museum
441 81 Alingsås
Telefon: 0322-61 65 96
Telefax: 0322-63 66 74
Fakturaadress: Alingsås Kommun, Box 683, 441 18 ALINGSÅS. Ange referenskod M51700 och beställarnamn.
Organisationsnummer: 21 20 00-15 53
Leveransadress: Bryggaregatan 5, plan 3
E-post: museum@alingsas.se

Konsthallen, adressuppgifter

Besöksadress: Södra Ringgatan 3
Postadress: Alingsås konsthall, 441 81 Alingsås
Telefon: 0322-61 60 90
Telefax: 0322-63 66 74
E-post: konsthallen@alingsas.se
Fakturaadress: Alingsås Kommun, Box 683, 441 18 ALINGSÅS. Ange referenskod M51700 och beställarnamn.
Leveransadress: Bryggaregatan 5, plan 3
Organisationsnummer: 21 20 00-15 53

Biblioteket, adressuppgifter

Postadress: Alingsås bibliotek, 441 81 Alingsås
Besöksadress: Södra Ringgatan 3
Telefon vuxenavdelningen: 0322-61 66 00
Telefon barnavdelningen: 0322-61 66 01
E-post: biblioteket@alingsas.se
Fakturaadress: Alingsås Kommun, Box 683, 441 18 ALINGSÅS. Ange referenskod M50100 och beställarnamn.
Leveransadress: Bryggaregatan 5, plan 3
Organisationsnummer: 21 20 00-15 53

Vi har också bibliotek i Sollebrunn och Ingared:

Alingsås kulturhus Sollebrunn

Alingsås kulturhus Ingared

Palladium, adressuppgifter

Postadress: Palladium Alingsås kulturhus, 441 81 Alingsås
Besöksadress: Nygatan 18
Telefon bokning/tekniker Fredrik Ekström: 0322-61 65 95
Fakturaadress: Alingsås Kommun, Box 683, 441 18 ALINGSÅS. Ange referenskod M52200 och beställarnamn.
Organisationsnummer: 21 20 00-15 53
LeveransadressBryggaregatan 5, plan 3
E-post bokning & tekniker: fredrik.ekstrom@alingsas.se

 

LEDNING

Johan Edgren, kulturhuschef
0322-61 66 25 johan.edgren@alingsas.se

PROGRAMVERKSAMHET

Josefin Cowie
Programansvarig Alingsås Kulturhus
0322-61 65 90
josefin.cowie@alingsas.se

KONSTHALLEN

Greta Vocar 
Utställningsproducent Konsthallen, frågor om offentlig konst och kommunens konstsamling.
0322-61 66 09
greta.vocar@alingsas.se

Peter Friberg
Värd, konsthallen och museet
0322-61 65 98/61 65 96
peter.friberg@alingsas.se

MUSEET

Thereze Almström
Utställningsproducent
0322-61 72 66
thereze.almstrom@alingsas.se

Monica von Brömsen
Arkivintendent
0322-61 65 92
monica.von.bromsen@alingsas.se

Frida Lönnberg
Föremålsintendent
0322 – 61 62 85
frida.lonnberg@alingsas.se

Ylva Sillén
Pedagog museum och konsthall
0734-26 95 00
ylva.sillen@alingsas.se

BIBLIOTEKET

Johannes Abrahamsson
IT-pedagog digitalt center
0729-98 07 27
johannes.abrahamsson@alingsas.se

Jessica Andersson
Vuxna, samordnare för kulturhuset t o m 2018-12-31
0322 - 61 66 11
jessica.andersson@alingsas.se

Christer Boberg
Vuxna
0322 - 61 66 08
christer.boberg@alingsas.se

Fanny Halling
Gymnasiebibliotekarie
0322-61 65 13
fanny.halling@alingsas.se

Madelene Lindhé Ljungdahl
Barn & ungdom
0322-61 66 24
madelene.lindheljungdahl@alingsas.se

Emma Lundqvist
Barn & ungdom
0322-61 66 13
emma.lundqvist@alingsas.se

Annika Malmborg
Barn & ungdom
0322-61 66 22
annika.malmborg@alingsas.se

Lukasz Mesek
Vuxna
0322 - 61 66 05
lukasz.mesek@alingsas.se

Anna Ragnarsson
Vuxna
0322-61 66 10
anna.ragnarsson@alingsas.se

Björn Roness
Boken kommer
0322-61 66 20
bjorn.roness@alingsas.se

Raz Sanatkar Modabber (tjl, vikarie Monique Sandström)
Unga vuxna
0322 - 61 66 12
raz.sanatkarmodabber@alingsas.se 

Lisa Thunberg
Barn & ungdom
0322 - 61 60 86
lisa.thunberg@alingsas.se

Adam Welin
Vuxna
0322 - 61 66 06
adam.welin@alingsas.se

PALLADIUM

Bokning och tekniker:
Fredrik Ekström

0322-61 65 95
fredrik.ekstrom@alingsas.se