Kontakta oss

Här är alla vi som jobbar i Kulturhusets verksamheter.
Frågor, synpunkter, förslag? Hör gärna av dig!

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev

Vill du få reda på nyheterna först? Anmäl dig vårt nyhetsbrev här.

ALINGSÅS KULTURHUS

Reception

Besöksadress: Södra Ringgatan 3
Postadress: Alingsås kulturhus, 441 30 Alingsås
Lotta Hermansson
Telefon: 0322-61 60 90
E-post: lotta.hermansson@alingsas.se
Fakturaadress: Alingsås Kommun, Box 683, 441 18 ALINGSÅS. Ange särskild referenskod och beställarnamn.
Leveransadress: Bryggaregatan 5, 441 30 Alingsås
Organisationsnummer: 21 20 00-15 53

Museet, adressuppgifter

Besöksadress: Lilla torget
Postadress: Alingsås museum
441 30 Alingsås
Telefon: 0322-61 65 96
Telefax: 0322-63 66 74
Fakturaadress: Alingsås Kommun, Box 683, 441 18 ALINGSÅS. Ange särskild referenskod och beställarnamn.
Organisationsnummer: 21 20 00-15 53
Leveransadress: Bryggaregatan 5, plan 3
E-post: museum@alingsas.se

Konsthallen, adressuppgifter

Besöksadress: Södra Ringgatan 3
Postadress: Alingsås konsthall, 441 30 Alingsås
Telefon: 0322-61 65 98
Telefax: 0322-63 66 74
E-post: konsthallen@alingsas.se
Fakturaadress: Alingsås Kommun, Box 683, 441 18 ALINGSÅS. Ange särskild referenskod och beställarnamn.
Leveransadress: Bryggaregatan 5, plan 3
Organisationsnummer: 21 20 00-15 53

Biblioteket, adressuppgifter

Postadress: Alingsås bibliotek, 441 30 Alingsås
Besöksadress: Södra Ringgatan 3
Telefon vuxenavdelningen: 0322-61 66 00
Telefon barnavdelningen: 0322-61 66 01
E-post: biblioteket@alingsas.se
Fakturaadress: Alingsås Kommun, Box 683, 441 18 ALINGSÅS. Ange särskild referenskod och beställarnamn.
Leveransadress: Bryggaregatan 5, plan 3
Organisationsnummer: 21 20 00-15 53

Vi har också bibliotek i Sollebrunn och Ingared:

Sollebrunns bibliotek
 

Ingareds bibliotek
 

Palladium, adressuppgifter

Postadress: Palladium Alingsås kulturhus, 441 30 Alingsås
Besöksadress: Nygatan 18
Telefon: 0322-61 65 95
Fakturaadress: Alingsås Kommun, Box 683, 441 18 ALINGSÅS. Ange särskild referenskod och beställarnamn.
Organisationsnummer: 21 20 00-15 53
Leveransadress: Bryggaregatan 5, plan 3. Ref: Oliver Östbäck.
E-post: palladium@alingsas.se

 

LEDNING

 

Anna Mighetto, Kulturhuschef Konst, museum och program
0322-61 72 34 anna.mighetto@alingsas.se

Johan Edgren, Kulturhuschef Bibliotek
0322-61 66 25 johan.edgren@alingsas.se

PROGRAMVERKSAMHET

Birgitta Westergren Lenken
Kulturstrateg
0322-61 63 64
birgitta.westergren-lenken@alingsas.se

Karolina Nowicka
Barn- och Ungdomskultursekreterare
0322-61 65 90
karolina.nowicka@alingsas.se

KONSTHALLEN

Mattias Norström, vikarie för Axel Grimlund (föräldraledig)
Utställningsproducent Konsthallen, frågor om offentlig konst och kommunens konstsamling.
0322-61 66 09
mattias.norstrom@alingsas.se
 

Peter Friberg
Värd, konsthallen och museet
0322-61 65 98/61 65 96
peter.friberg@alingsas.se

MUSEET

Thereze Almström
Utställningsproducent
0322-61 72 66
thereze.almstrom@alingsas.se

Monica von Brömsen
Arkivintendent
0322-61 65 92
monica.von.bromsen@alingsas.se

Ylva Frögéli
Föremålsintendent
0734 -26 98 65
ylva.frogeli@alingsas.se

Ylva Sillén
Pedagog museum & konsthall
0734-26 95 00
ylva.sillen@alingsas.se

BIBLIOTEKET

Jessica Andersson
Vuxna
0322 - 61 66 11
jessica.andersson@alingsas.se

Anette Christensen
Vuxna
0322 - 61 68 66
anette.christensen@alingsas.se

Carina Gustafsson (tjl hela 2017)
carina.gustafsson@alingsas.se

Jenny Kihlén
Barn & ungdom
0322-61 66 24
jenny.kihlen@alingsas.se

Emma Lundqvist
Barn & ungdom
0322-61 66 13
emma.lundqvist@alingsas.se

Annika Malmborg
Barn & ungdom
0322-61 66 22
annika.malmborg@alingsas.se

Lukasz Mesek
Vuxna
0322 - 61 66 05
lukasz.mesek@alingsas.se

Anna Ragnarsson
Vuxna
0322-61 66 10
anna.ragnarsson@alingsas.se

Björn Roness
Boken kommer
0322-61 66 20
bjorn.roness@alingsas.se

Raz Sanatkar Modabber
Unga vuxna
0322 - 61 66 12
raz.sanatkarmodabber@alingsas.se 

Lisa Thunberg
Barn & ungdom
0322 - 61 60 86
lisa.thunberg@alingsas.se

Adam Welin
Barn & ungdom
0322 - 61 66 06
adam.welin@alingsas.se

Liv Örneryd
Vuxna
0322 - 61 66 08
liv.orneryd@alingsas.se

PALLADIUM

Oliver Östbäck
0322-61 65 95
oliver.ostback@alingsas.se